No, já bych se do toho s dovolením vetřela s nějakou tou populární pseudovědou.
Problém s tělesnou teplotou (hluboko) pod bodem mrazu je, že jakýkoliv obratlovec při ní, no, zmrzne. Voda ve které je rozpuštěn obsah buněk zmrzne, čímž je roztrhá a vytvoří z nich takové ošklivé, smradlavé žužu. Takže kaput.
Bod mrazu vody je sice ovlivněn i tím, že je v ní něco rozpuštěného, ale to má přeci jenom svoje limity a zas tak hluboko pod něj se dostat nedá - například mořská voda mrzne zhruba při -2 °C, takže se dá očekávat že cytoplasma (kapalina která vyplňuje buňky) bude mrznout také o trošičku níže než na nule (ale vskutečnosti se to ani zdaleka nebude blížit těm mínus dvěma). Velmi koncentrovaný roztok vody a kuchyňské soli mrzne kolem -20 °C, tak by to lákalo si vymýšlet, že by daný živočich měl slanější cytoplasmu -- to ovšem nemůže, prostě proto, že by to zabraňovalo nezbytným organickým pochodům - sůl se totiž rozpouští na ionty (Cl- a Na+) které zrovna v organismu hrají velmi důležitou roli a nesmí jich být ani příliš málo, ani příliš mnoho.
Tohle jsou tak zásadní a základní principy fungování živočichů (a nejen živočichů) že to evolučně prostě nejde jenom tak "napravit", nebo prohodit za "něco, co nemrzne". I kdyby se to totiž vyřešilo oblíbeným deus ex vysvětlením, že "je to mutace", tak taková mutace by daného nebohého tvora prostě zabila.
Je tu jedno řešení, které se v přírodě vyskutuje, totiž AFPs, anti-freezing proteins - protimrznoucí bílkoviny. Ty ovšem v přírodě zřejmě snižují onu kritickou teplotu tak na -1 °C. Je možná představitelné tohle číslo zdesetinásobit, ale ani to by jednoduše nedávalo tu teplotu, kterou bychom potřebovali pro nějaký ledový dech.
Ale stačilo by to na hustodémonsky krutopřísnou klimatizaci.
S elektřinou je to také problém. Hlavně proto, že vzduch nevede tak dobře jako voda. Kdyby drak neměl opravdu velmi dobře vyřešenou izolaci, tak by dřív tou elektřinou zasáhl sám sebe, než by na někoho plivnul jiskru. Navíc ublížit elektřinou velkému zvířeti (třeba tak velkému jako je člověk) není vůbec jednoduché. Dokonce i blesk kolikrát přežije a o tom, že by nějaký živočich mohl reprodukovat něco obdobně silného (jako blesk) snad nemůže být řeč.
Samozřejmě tohle všechno platí jen pokud se bavíme o dracích jakožto obratlovcích a ne výtvorech emzáckých nanobotů.
Tak, to by bylo moje malé kritické intermezzo :>